Możliwości współpracy na YouTube

Wśród dostępnych na rynku serwisów wideo prym wiedzie YouTube - każdego miesiąca korzysta z niego niemal 21 milionów polskich internautów. To ważny sygnał dla marketerów, którzy powinni pewnie poruszać się w świecie influencer marketingu i lokowania produktu.

Od wielu lat obserwujemy zmiany konsumpcji mediów, które działają na niekorzyść telewizji tradycyjnej – według badań przeprowadzonych przez Deloitte, czeka nas jeszcze większy wzrost popularności wideo online oraz urządzeń mobilnych. Wśród dostępnych na rynku serwisów wideo prym wiedzie YouTube – każdego miesiąca korzysta z niego niemal 21 milionów polskich internautów. To ważny sygnał dla marketerów, którzy powinni pewnie poruszać się w świecie influencer marketingu i lokowania produktu. Z naszym przewodnikiem odnalezienie się w YouTube’owych formatach będzie bardzo proste!

Obserwowane zmiany wynikają między innymi z coraz większej samoświadomości młodego widza. Dostęp do usług nielinearnych wpisuje się w potrzeby współczesnego konsumenta, który chce sam decydować o tym, jaki materiał w danym momencie obejrzy i kiedy ponownie do niego powróci. Taką możliwość otrzymuje na YouTube - platformie na której bez trudu odsieje nachalne, bezwartościowe komunikaty reklamowe i obejrzy jedynie to, co stanowi dla niego jakąś wartość. Jak zatem tworzyć ciekawe i angażujące treści, po które widz sięgnie z wyboru? Na YouTube możliwości jest wiele – wybór odpowiedniego formatu jest zależny przede wszystkim od tego, jaki cel chce osiągnąć marka. Poznajcie 9 sposobów promocji, które każdy marketer powinien znać.

Lokowanie produktu

Kluczem do zrealizowana lokowania produktu, które będzie oglądane z przyjemnością i zapadnie odbiorcy w pamięci, jest dbałość o spójność fabularną. Lepiej unikać niepasujących do historii ujęć z produktem w tle oraz zbyt nachalnych komunikatów reklamowych. Przykładem dobrego lokowania jest współpraca marki Hochland z dziewczynami z kanału Szparagi. Serki są naturalną częścią opowieści i nie wpływają negatywnie na odbiór całej historii. Wręcz przeciwnie, wyświetlony ponad 0,5 mln razy materiał otrzymał ponad 33 tysiące “łapek w górę” i finalnie około 96% pozytywnych ocen.

Odcinek dedykowany, branded content

Odcinek w pełni poświęcony marce musi opierać się na scenariuszu, który zatrzyma uwagę widza i nie stworzy wrażenia kilkuminutowej reklamy. Przykład? “My Lipstick Diary” autorstwa Lamakeupebelli - materiał będący prezentacją nowej linii pomadek marki Estée Lauder, który charakteryzuje przede wszystkim duża dbałość o jakość produkcji. W przypadku tego filmu średni watchtime wyniósł ponad 2,5 minuty, a liczba “łapek w górę” stanowiła 99% wszystkich reakcji.

Produkt jako bohater

Nie każdy materiał stworzony we współpracy z youtuberem musi przybrać formę klasycznego lokowania. Wyobraź sobie, że masz do zaoferowania produkt z branży meblarskiej, którym chcesz zainteresować szeroką grupę odbiorców. Zależy Ci na tym, aby potencjalny klient poznał jego zalety i funkcjonalność. Idealnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie formatu, który dzięki dobrze napisanej historii uczyni z konkretnego produktu bohatera odcinka. Taką kreację zrealizował na swoim kanale Ziemniak. We współpracy z marką Meblik przygotował film, w którym punkt po punkcie pokazał całą kolekcję wyposażenia sygnowaną Star Wars, a przy okazji zrobił prezent swojej młodszej siostrze Madzionce i w sekrecie odnowił jej pokój. Pozytywny “prank” na siostrze obejrzało prawie 580 tysięcy osób, a sam materiał zebrał ponad 98% pozytywnych ocen.

Test/recenzja

70% nastolatków ufa bardziej digital influencerom niż klasycznym celebrytom. Recenzja przygotowana przez youtubera, który w ramach materiału zaprezentuje wszystkie zalety produktu, to ogromna wartość zarówno dla marki, jak i widzów skupionych wokół kanału. Przygotowany przez Ziemniaka test maszynki Wilkinson składał się z dwóch etapów. Pierwszy był standardowym, rzetelnym testem użyteczności. W drugim twórca zdecydował się na lot balonem, by sprawdzić maszynkę w ekstremalnych warunkach. Oba filmy pomogły nie tylko zbudować zasięg organiczny w grupie docelowej, ale i stały się chętnie oglądaną kreacją reklamową.

Kampania społeczna

Digital influencer potrafi zbudować silną i zaangażowaną społeczność, która chętnie wchodzi w interakcje i liczy się z opinią twórcy. Dlatego kampania społeczna przygotowana z youtuberem ma większy wpływ na odbiorców niż standardowa reklama. Przykładem jest osadzona w grze Minecraft akcja “Gra o psie życie”. Zarządca autostrady A4 Katowice-Kraków w niestandardowy sposób zwrócił uwagę na problem porzucania psów przy drogach. Z pomocą youtuberów, między innymi najpopularniejszego w Polsce kanału o Minecraft – RoxMb. Klient przygotował dla graczy konkurs, w którym uczestnicy mieli zaprojektować własną mapę w Minecraft. Finalnie opublikowane przez twórców filmy wygenerowały  ponad 800 tysięcy wyświetleń, firma otrzymała ponad 200 zgłoszeń konkursowych, a przede wszystkim z powodzeniem rozpoczęła ogólnopolską dyskusję na ważny temat.

Współpraca strategiczna

Tworzenie silnych ambasadorów, edukowanie widzów i wzrost ich lojalności wobec marki - to zaledwie kilka zalet wynikających z podjęcia długoterminowej współpracy strategicznej z influencerami. Marką, która od lat z powodzeniem realizuje długofalowe działania z twórcami internetowymi jest Play. Najpopularniejsi youtuberzy wspierali m.in. akcję zachęcającą klientów sieci do rejestrowania kart pre-paid – #akcjarejestracja: “Cały Internet przeszedł do Play” oraz dwukrotnie wyjechali z marką na Przystanek Woodstock.  W tym roku grupa ambasadorów – m.in. Szparagi, Lisie Piekło, Mietczyński, Mówiąc Inaczej, Kocham Gotować, Łukasz Jakóbiak, Maciej Dąbrowski, loveandgratshoes czy Martin Stankiewicz - uczestniczyła w 24h livestreamie, którego celem było wsparcie styczniowej zbiórki na rzecz WOŚP. W ciągu godziny liczba osób oglądających transmisję live sięgnęła 120 tys. Dzięki tak dużemu zaangażowaniu widzów Play przekazał aż 400 tys. zł. na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wykorzystanie wizerunku

A gdyby odwrócić role i zamiast pokazywać produkt w social mediach twórcy, zaprosić youtubera na kanał własny marki? To skuteczna forma promocji, która przyciągnie nową publiczność i zwiększy świadomość o produkcie. Przykładem takiej współpracy jest akcja #mojepowietrze, którą ING Bank Śląski zrealizował w obrębie swoich kanałów społecznościowych. W kampanii, która zachęcała do przesiadania się na rower, używania sprzętów energooszczędnych oraz brania czynnego udziału w walce ze smogiem, w serii spotów reklamowych zestawiono ze sobą z pozoru odmienne osobowości, by ukazać, że łączy ich troska o środowisko naturalne. Twarzami kampanii zostały m.in. MishON i EMCE, a dzięki ich udziałowi udało się zaangażować prawie 1800 osób, które opublikowały w swoich mediach społecznościowych zdjęcia oznaczone hashtagiem #mojepowietrze.

Chcesz podjąć z nami współpracę?

Jeżeli chcesz dołączyć do naszej sieci lub podjąć współpracę z danym twórcą – wystarczy, że napiszesz do nas wiadomość!