Baza wiedzy / najlepsze praktyki

Jak uczyć się z domu? Lista najlepszych kanałów edukacyjnych na YouTube

Zamknięte szkoły nie są niedostępne w przypadku braku dostępu do edukacji. W poszukiwaniu internetu znajdziemy w sieci wiele pomocnych treści, w tym cenne materiały wideo. Grupa LTTM przygotowała listę kanałów YouTube, które są pomocne w grupie uczniów szkół podstawowych, jak i studentów, przygotowujących się do egzaminów.

Na polskim YouTube nie brakuje twórców, którzy potrafią w prosty sposób tłumaczyć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia. Objaśniają, analizują, eksperymentują – youtuberzy popularnonaukowi przenoszą naukę w inny wymiar i zarażają swoją pasją, a wokół z pozoru z banalnych tematów tworzą merytoryczne i wciągające historie. Ich filmy niejednokrotnie stają się  materiałami edukacyjnymi wyświetlanymi nie tylko przez uczniów w domu, ale również na szkolnych lekcjach, zastępując podręczniki.

Garść statystyk

Treści edukacyjne i naukowe na YouTube dają odbiorcom wiedzę, uczą nowych rzeczy, pozwalają doskonalić umiejętności i specjalizować się w różnych tematach. Dla 69% osób YouTube jest pierwszym miejscem wyszukiwania interesujących ich treści popularnonaukowych oraz edukacyjnych i 80% badanych ocenia je jako pomocne (YouTube, badanie “Nauka + inspiracja + pasja”, 2019).

Źródło: YouTube, badanie “Nauka + inspiracja + pasja”, 2019

 

Jak możemy dowiedzieć się z badania YouTube „Nauka + inspiracja + pasja”, podczas odrabiania prac domowych z YouTube korzystają nie tylko nastolatkowie (68% badanych), ale również pomagający im w tym zadaniu rodzice (55% badanych). W serwisie znajdziemy bowiem wiele kanałów, poświęconych naukom ścisłym, językom obcym, językowi polskiemu czy historii, które pomocne będą zwłaszcza teraz, kiedy dzieci i młodzież zmuszone są pozostać w swoich domach. Warto jednak zadbać, aby ten czas został dobrze wykorzystany, dlatego przedstawiamy Wam listę najciekawszych kanałów edukacyjnych i popularnonaukowych na YouTube, które warto znać.

 

NAUKI HUMANISTYCZNE

Polimaty

Polimaty to kanał popularyzujący naukę, pełen ciekawostek dotyczących wielu dziedzin życia. Tematyka odcinków jest bardzo szeroka, dlatego każdy bez problemu  znajdzie wśród nich coś dla siebie. 

Mówiąc inaczej

Mówiąc Inaczej to cykl odcinków poświęconych zagadnieniom języka polskiego. Na kanale znajdziemy ciekawostki, wskazówki oraz porady związane z poprawną pisownią i mówieniem.

Człowiek Absurdalny

Człowiek Absurdalny to pogromca absurdów życia. Twórca na swoim kanale porusza kwestie z zakresu filozofii egzystencjalnej oraz psychologii. 

Historia bez cenzury

Historia bez cenzury to kanał poświęcony wydarzeniom historycznym i ciekawostkom, które często pomijane są podczas zajęć szkolnych. 

Urbex History

Urbex History to kanał o miejscach opuszczonych, z ciekawą historią, takich jak: bunkry, wraki, zamknięte szpitale. O destynacjach, których niewielu chce zwiedzać na własną rękę, jak Fukushima czy Czarnobyl. 

Biblia AUDIO

Biblia AUDIO to ponad 100 godzin słuchowiska z udziałem najlepszych polskich aktorów w nowoczesnej oprawie muzycznej i dźwiękowej. Twórcy uważają, że w dobie cyfryzacji i coraz większych możliwości technologicznych, każdy powinien mieć do niej dostęp. 

Łowcy Przygód

Kanał to Cykl reportaży o profilu sensacyjno-przygodowo-turystycznym, przedstawiający historyczne tajemnice, ciekawe miejsca, zapomniane szlaki, mroczne legendy, fascynujące budowle i wiele więcej.

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Kanał prowadzony przez Uniwersytet SWPS  dedykowany psychologii, motywacji i rozwojowi osobistemu.  

PRZEDMIOTY ŚCISŁE, NAUKI PRZYRODNICZE I TECHNOLOGIA

 

Stać mnie

Pasjonaci ekonomii, którzy z braku wyboru wśród kanałów ekonomicznych na rodzimym YouTube, postanowili stworzyć swój własny, na którym w przystępny sposób edukują widzów z wiedzy o światowej i lokalnej gospodarce.

Marco Kubiś

Marco to youtuber, ilustrator i animator. Jego filmy i animacje mają wielu fanów, wśród których słynie z zamiłowania do opowiadania o istotach z innych wymiarów i odkrywania tajemnic kosmosu.

Nauka. To lubię

Kanał pełen interesujących i widowiskowych eksperymentów chemicznych, których raczej nie można zobaczyć na szkolnych lekcjach. 

Ziemniak

Ziemniak na swoim kanale porusza szeroko pojęte zagadnienia technologiczne. Najnowsze komputery stacjonarne, laptopy, peryferia gamingowe, monitory, gimbale, kierownice do gier – to wszystko znajdziecie w jego odcinkach. 

Pi-Stacja Matematyka

Kanał z wideolekcjami z matematyki dla szkół podstawowych oraz dla uczniów liceum.

Pasja Informatyki

Twórcy kanału ucząc swoich widzów zagadnień z zakresu informatyki i programowania, ale nie tylko. W swoich odcinkach poruszają też kwestie związane z edukacją i karierą zawodową w branży IT czy na samym YouTube.

Astrofaza

Kanał o kosmosie, na którym autor publikuje odcinki dotyczące tajemnic wszechświata, obserwacji nieba, robotów i androidów, a także niezidentyfikowanych obiektów latających. 

JĘZYKI OBCE

 

Study English Online

Na kanale autorka zamieszcza lekcje i kursy nauki angielskiego. Idealne dla osób, które chcą doszlifować język lub powtórzyć najważniejsze zagadnienia przed egzaminem.

 

Deutschlike

Kanał o języku niemieckim, ale nie tylko. Widzowie znajdą na nim także ciekawostki językowe oraz porady, jak efektywnie uczyć się języków obcych.

 

Arleta Witt

Twórczyni kanału pokazuje na przykładach z popkultury (muzyka, seriale, filmy) jak uczyć się języka angielskiego. 

KANAŁY POPULARNONAUKOWE

 

SciFun

Twórca zaprasza swoich widzów do fantastycznego świata nauki, który dzięki niemu staje się bardziej zrozumiały i przystępny, a także udowadnia, że nauka wcale nie musi być nudna! Eksperymenty, testy, doświadczenia, niebanalne rozwiązania to nieodłączne atrybuty kanału.

Dawid Frank

Charyzmatyczny 22-latek, który przedstawia swoim widzom ciekawe eksperymenty, prezentuje lifehacki oraz buduje najbardziej szalone konstrukcje.

Jak?!

„JAK?!” to kanał popularno-naukowy, przedstawiający wiedzę w skoncentrowanej, krótkiej i łatwo przyswajalnej formie.

Naukowo TV

Naukowo TV to kanał, na którym twórca w przystępny sposób wyjaśnia swoim widzom najciekawsze zagadnienia naukowe. Prosta forma przekazu gwarantuje widzom dobrą zabawę i dawkę cennej wiedzy z różnych dziedzin życia.

Matura to bzdura

Najpopularniejsza sonda uliczna w Polsce w ramach której twórca tłumaczy i sprawdza wiedzę z dowolnego zagadnienia.

Planeta faktów

Codzienna dawka niezwykłych historii, zestawień i faktów, w które trudno uwierzyć, czasem na poważniej, a czasami bardziej na luzie. 

TOP10Wszystkiego

Kanał o wszystkim tym co najbardziej tajemnicze, nadludzkie, nieosiągalne, niewiarygodne, niesłychane, niezbadane, owiane dozą nieosiągalności i tajemnicy, futurystyczne, najdroższe , największe, czy najmniejsze. Na kanale znajdziemy filmy z ciekawymi i nieoczywistymi zestawieniami topowych osób, przedmiotów, czy wydarzeń w danej kategorii.

Uwaga! Naukowy bełkot.

Kanał popularnonaukowy, poszukujący prawdy o otaczającym nas świecie. Fakty, a nie mity – to jest to, co charakteryzuje kanał Dawida.

Kasia Gandor

Kanał o ciekawostkach ze świata nauki, klimacie, zdrowiu podanych widzowi w bardzo przystępny sposób, często obalając popularne mity.

Emce kwadrat

Kanał popularnonaukowy pełen ciekawostek związanych z naszym codziennym życiem. Oprócz tego w odcinkach przeprowadzane są różnego rodzaju eksperymenty oraz interesujące wywiady.

INNE

 

Tomasz Zienkiewicz [zieniu.pl]

Profesjonalny fotograf, bloger, vloger, autor poradnika dla początkujących i zaawansowanych fotografów. Swoją popularność na YouTube zdobywa dzięki bezpośredniemu kontaktowi z widzami na swoich relacjach na żywo: FotoKawka.

Surrounded Audio

Kanał poświęcony tworzeniu elektronicznej muzyki (tanecznej) na komputerze, teorii muzyki, tworzeniu dźwięków, aranżacji, miksie, masteringu, DJ, psychologii tworzenia muzyki.

Globstory

Globstory to nie tylko prawdziwa skarbnica wiedzy o podróżowaniu, krajach oraz odległych zakątkach które odwiedziła, ale i historie ludzi, których spotyka na swojej drodze.

Akademia Khana

Kanał posiada ponad 3500 wideo z wielu dziedzin nauki, z czego większość pasuje do zagadnień poruszanych w edukacji szkolnej. Khan Academy pomoże z nauką matematyki, fizyki czy ekonomii.

Architecture is a good idea

Najpopularniejszy polski kanał o architekturze, urbanistyce, rozwoju miast i regionów. Autorzy opowiadają zarówno o historii sztuki, jak i nowoczesnych wieżowcach czy trendach w projektowaniu mieszkań i biur.

Marcin z lasu

Kanał dedykowany jest wszystkim pasjonatom dzikiej przyrody. Dzięki Marcinowi można poznać sekrety filmowania leśnego życia i oglądać unikatowe ujęcia dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. 

Autor
Kamil Bolek
Podziel się

RAPORT

„6 kategorii 11 000 różnic”

NAJWIĘKSZA ANALIZA polskiego youtube’a

11 511
przeanalizowanych wideo

6 kategorii youtuberów
21 eksperckich komentarzy
17 case studies
104 strony

Pobierz
Pobierz raport
Raport

Influencer marketing na YouTube

Największa analiza wideo polskich twórców

11 151 przeanalizowanych wideo
6 kategorii YouTube
21 eksperckich komentarzy
17 case studies
106 stron

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, które służą do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu. Przez dalsze aktywne korzystanie z naszego serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć. Można to zrobić poprzez zmianę ustawień przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

OK