Baza wiedzy / możliwości współpracy

Za co marki kochają micro-video?

Czołowi Twórcy internetowi nie bez przyczyny określani są mianem digtial influencerów. Ich stała obecność na wielu platformach pozwala na tworzenie kompleksowych kreacji oraz realizację różnych celów wyznaczonych przez markę. Każdy kto dziś chce zaplanować swoją komunikację od A do Z, powinien poznać świat micro-video, bo jest ono świetnym dopełnieniem i wsparciem m.in. dla długich form youtube’owych. A jeśli mowa o short-form contencie, to mowa o influencerze na Instagramie!

Królestwo wideo na Instagramie

Do wiarygodności frazy “Wideo is the king” nikogo już chyba nie trzeba przekonywać. Jak wynika z ubiegłorocznego raportu “The Science of Social Video”, internauci oglądają około 6 godzin internetowego wideo tygodniowo, a 67% przyznało, że ogląda więcej wideo w sieci, niż rok wcześniej. Jak podaje Recode, w przyszłym roku konsumpcja wideo na urządzeniach mobilnych wzrośnie o nawet 25%, nie dziwi zatem, że także globalne wydatki na reklamę w tym segmencie sukcesywnie wzrastają (w 2018 roku o około 49% względem roku bieżącego). Z komunikacji wideo korzysta już każdy, kto chce zostać dostrzeżony, a ten, kto działa strategicznie – robi to multiplatformowo.

W ciągu ostatnich dwóch lat wszystkie kanały komunikacji zalała fala micro-video. Scrollując facebookowy News Feed nie dostrzegamy treści pisanych, bo znikają one w natłoku automatycznie odtwarzanych filmów. Ten komu uda się zatrzymać naszą uwagę, będzie ją miał jeszcze przez kolejnych kilkadziesiąt sekund. Do niedawna królem krótkich form wideo był Snapchat, który w 2011 roku rozpoczął modę na publikowanie efemerycznych treści. Znikające, maksymalnie 10 sekundowe filmy i sekcja stories z 24-godzinnymi relacjami szybko podbiły serca młodego pokolenia. Nie trzeba było długo czekać, a Snapchat stał się źródłem inspiracji dla Instagrama, Messengera, WhatsAppa, a nawet Skypa – w najnowszej wersji aplikacji Microsoft również zdecydował się na rozwiązanie uderzająco podobne do „My Story”. Główny wyścig na mikrowideo toczy się jednak pomiędzy Instagramem, a Snapchatem. To Ci dwaj gracze prześcigają się w tworzeniu nowych funkcjonalności, które przyciągną użytkowników na ich stronę. Ogólne statystyki pokazują, że Instagram zdecydowanie wyszedł na prowadzenie. Ze Stories tej platformy korzysta już 250 mln użytkowników dziennie. Na Snapchacie analogiczne narzędzie cieszy się mniejszym zainteresowaniem. Społeczność liczy 166 mln użytkowników. Wyścig trwa – z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku wynika, że 2/3 konsumentów preferuje video poniżej 60 sekund, a 59% pełnoletnich internautów codziennie ogląda micro-video.

Long vs short – efekty współpracy z influencerem

Każda z platform umożliwiających dystrybucję wideo rządzi się innymi prawami. Nie należy oceniać rodzaju tych treści w kategorii lepszych, czy gorszych. Warto raczej zastanowić się, jakie cele realizuje long i short-form content. Kluczową różnicą pomiędzy filmami publikowanymi na YouTube i na Instagramie, jest oczywiście ich długość. W przypadku serwisu Googla ważny jest czas oglądania, który stale się wydłuża. Na przykładzie statystyk sieci LifeTube – od 2014 średni watchtime na YouTube wzrósł z 3:37 do 4:57 czyli o 1min i 20sek. To 8 razy dłuższy czas zatrzymania uwagi widza niż na Instagramie. Dodatkowo tego typu treści są dobrze pozycjonowane w wyszukiwarkach. Wartościowy content nie umiera po kilku dniach – liczba wyświetleń sukcesywnie wzrasta z biegiem czasu. Przewagą Instagrama jest jednak znacznie krótszy czas realizacji materiałów i ich tańsza dystrybucja. Proces komunikacji za pośrednictwem tej platformy jest szybszy, a wachlarz możliwości jest bardzo szeroki. W komunikacji na Instagramie liczy się estetyka przekazu, a także jego natywny (naturalny, dopasowany do medium) charakter. Świetnie sprawdzają się krótkie artystyczne animacje (nawet te w pełni obrandowane, jeśli są naprawdę estetyczne i ocierają się o sztukę wzbudzają zawsze ogromne zaangażowanie), mikro-poradniki (tzw. How-to, lifehacks lub tips&tricks), krótkie wideo-przepisy (kategoria #foodporn na Instagramie ma się bardzo dobrze również w obszarze wideo) oraz niestandardowe kreatywne formy (np. wideo na pierwszy rzut oka “udające” zdjęcie, gdzie ruchomy jest tylko jeden niewielki obiekt). Zasięg organiczny dobrze w tym wypadku wspierają płatne kampanie (posty sponsorowane).

Działaj multiplatformowo

We współpracy z topowymi influencerami z reguły rdzeniem działań jest YouTube. W zależności od celów marki film publikowany jest na jej kanale lub na kanale Twórcy. Niemniej, podstawą efektywnej dystrybucji treści jest podejście multiplatformowe, a więc zaangażowanie innych kanałów komunikacji oraz narzędzi do wygenerowania dodatkowego buzzu. Instagram może być więc świetnym narzędziem do tzw. “Content recycling”. Jeśli przygotowaliśmy dłuższe wideo na YouTube lub inną platformę, na Instagramie i Insta Stories możemy: opublikować: teasery, zapowiedzi, backstage z planu i making-off (szczególnie na Stories), skrót docelowego wideo, wycinki lub najlepsze fragmenty i ujęcia. Stories (tak jak Snapchat) idealnie nadają się też do poszerzania komunikacji o ekskluzywne (bo efemeryczne treści) – specjalne akcje czy promocje.

Dlatego wideo na instagramie świetnie sprawdza się również w przypadku promocji konkursów organizowanych przez marki. Przykładem może być głośna akcja #jestemkotem, której twarzami byli Robert Lewandowski i Tomasz Kot. Znany piłkarz rzucił fanom i influencerom wyzwanie. Ich zadaniem było strzelenie gola w niekonwencjonalny sposób. Jednym z zaangażowanych Twórców był Sheo, który w ramach współpracy stworzył dwa filmy na Instagramie – jeden zapowiadający akcję, a drugi na którym uwiecznił wyjątkowy popis sportowy. W swoich postach youtuber zachęcał do odwiedzenia strony jestemkotem.pl i wzięcia udziału w konkursie, w którym można było wygrać bilety na mecz z udziałem Roberta Lewandowskiego. Sama komunikacja na instagramie jednego influencera wygenerowała kilkanaście tysięcy wyświetleń.

https://www.instagram.com/p/BGb0CN-i-JV/

Oddaj głos Twórcy

Sheo wziął udział w innej akcji tej samej marki, która tym razem zakładała połączenie działań online z działaniami w świecie offline. T-mobile było jednym z patronów tytularnych zeszłorocznych targów gier Warsaw Games Week. Na wydarzeniu powstała specjalna strefa marki, do której zaproszeni zostali influencerzy na co dzień działający w segmencie gamingowym. Klient zdecydował się oddać swoje konto na Snapchacie w ręce Sheo, który przez cały dzień prowadził na nim Q&A i zachęcał widzów do pojawienia się na evencie. Ze Snapchat takeover powstała mini relacja wideo, która później została opublikowana na instagramowym koncie influencera. Zrealizowane cele, to przekierowanie ruchu na kanały marki na YouTube oraz Snapchat. Podobny mechanizm można wykorzystać pozostając w ekosystemie Instagramu: stworzyć wideo-zapowiedzi wydarzenia, do Stories dodawać najważniejsze momenty i aktywizacje dla fanów, prowadzić relację na żywo (Instagram live)

https://www.instagram.com/p/BLl5DwYApZu/.

 

Ciekawym przykładem wykorzystania wideo na Instagramie w komunikacji marki jest kreacja przygotowana przez członków ekipy Nieprzygotowanych – w pełni profesjonalnego serialu na YouTube. Influencerzy mieli za zadanie przygotować krótkie filmy, w których składają życzenia z okazji 10. Urodzin Złotych Tarasów. Humorystyczne wideo dedykowane marce, zrealizowane w warszawskim centrum handlowym, jest w pełni osadzone w fabule serialu. Bohaterowie zachowują się, jak odgrywane przez nich postacie i nawiązują do wątków z pierwszego sezonu serialu.

https://www.instagram.com/p/BQIPGHSglXm/?taken-by=nieprzygotowani_serial

Fragment odcinka zrealizowanego na kanale Youtube Twórcy może stać się także trailerem, który opublikujemy na Instagramie z przekierowaniem do właściwego materiału. Tak było m.in. w przypadku filmu „Oddział do zwalczania zajebistości” zrealizowanego przez Abstrachuje we współpracy z marką Coca Cola. Ci sami Twórcy w kampanii z marką Lion przygotowali krótkie wideo na Instagram, które miało zachęcić ich widzów do wzięcia udziału w konkursie. Wideo wyświetlono prawie 60 tys razy. Z serwisu odbiorcy przenosili się na facebookowy post marki, który zawierał podlinkowanie do filmu Twórców – „Domówka w świecie zwierząt” i szczegóły akcji, w której do można było zgarnąć atrakcyjne nagrody.

https://www.instagram.com/p/BWNaYM_Ah2E/?taken-by=abstrachujetv

https://www.instagram.com/p/BT9WiOqgI9j/?taken-by=abstrachujetv

Śledź nowe funkcjonalności

Instagram Stories cieszą się coraz większą popularnością i z dużym powodzeniem wypierają stories na pozostałych platformach. Przykładem kampanii zrealizowanej przy wykorzystaniu tego narzędzia jest kreacja stworzona przez Marysię Byjoch dla marki Wedel. Młoda infleuncerka przed i w trakcie dnia ojca namawiała swoich fanów do składania życzeń w formie gifów, za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej www.najslodszezyczenia.pl. Celem była promocja Torcików Wedlowskich. Wśród najnowszych aktualizacji na instagramowych stories warta uwagi jest m.in. możliwość zostawiania komentarzy do znikających materiałów, w formie zdjęć i filmów. Takie materiały w postaci np. boomerangów trafią do prywatnej skrzynki autora treści. Ta funkcja oraz możliwość dzielania się contentem z wybranymi znajomymi lub grupami znajomych ma podnieść poziom ekskluzywności i poczucia intymności w aplikacji. W przypadku kontaktu z infleuncerami jest do doskonałe narzędzie do jeszcze efektywniejszego burzenia barier w kontakcie z odbiorcami.  

Stories są też od jakiegoś czasu bogatsze w funkcję umieszczanie zapisu live’a. Przeprowadzoną transmisję na żywo można pobrać i zapisać na najbliższe 24 godziny, jako element relacji. Streamowanie wydarzeń na żywo to jeden z najważniejszych obecnie trendów. Jak wynika z badań, 74 % konsumentów ogląda transmisje live na smartphone’ach. Możliwość bycia „tu i teraz” kusi też marki i wydawców, którzy w taki sposób zaczynają komunikować się ze swoimi odbiorcami.

Możliwości wykorzystania wideo na Instragramie w komunikacji jest wiele, ale to, co sprawdza się w przypadku wszystkich kreacji, to myślenie niestandardowe i wychodzenie poza sztywne ramy jednej platformy.

Autor
Kamil Bolek
Podziel się
Polecamy

Czytaj także

RAPORT

„6 kategorii 11 000 różnic”

NAJWIĘKSZA ANALIZA polskiego youtube’a

11 511
przeanalizowanych wideo

6 kategorii youtuberów
21 eksperckich komentarzy
17 case studies
104 strony

Pobierz
Pobierz raport
Raport

Influencer marketing na YouTube

Największa analiza wideo polskich twórców

11 151 przeanalizowanych wideo
6 kategorii YouTube
21 eksperckich komentarzy
17 case studies
106 stron

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, które służą do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu. Przez dalsze aktywne korzystanie z naszego serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć. Można to zrobić poprzez zmianę ustawień przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

OK