Baza wiedzy / najlepsze praktyki

Czym jest influencer marketing? Ocena potencjału

Według Gabrieli Barnat, Dyrektor Działu Sprzedaży i Strategii w LifeTube, efektywne kampanie z zakresu influencer marketingu to takie, które są częścią strategii komunikacji marki, a nie dodatkiem oderwanym od całego procesu budowania wizerunku brandu. Content tworzony przez influencerów powinien być spójny ze strategią marki niezależnie od tego czy jest to jednorazowe przedsięwzięcie czy długoterminowa współpraca. W kampaniach, które cieszą się największymi sukcesami twórcy budują wizerunek brandu i przedstawiają jego świat adaptując koncepty kreatywne do swoich sprawdzonych formatów. Influencerzy coraz częściej angażują się już na wczesnym etapie planowania kampanii – uczestniczą w tworzeniu strategii i rekomendacji poszczególnych świadczeń. Ich rola nie ogranicza się tylko do pisania scenariusza czy produkcji materiału. Pełnią oni rolę konsultantów, dostarczają marce insightów, wychodzą z pomysłami na dodatkowe aktywności. Dzięki temu, że dobrze znają swoją społeczność mogą nawiązać wartościowy dla marki dialog z konsumentem.

Najbardziej korzystne z perspektywy budowania relacji z  influencerami, analizowania społeczności i mierzenia wyników są kampanie długoterminowe. Takie marki jak Coca-Cola czy Play myślą strategicznie i długofalowo o działaniach z zakresu influencer marketingu, dzięki czemu mają w swoim portfolio lojalnych ambasadorów. Na sukces tych marek wpływa również wielopoziomowe i nieszablonowe spojrzenie na współpracę z twórcami. YouTuberzy współpracujący z tymi brandami nie tylko tworzą content na swoich kanałach, ale są również zapraszani na eventy marek, a ich wizerunki wykorzystywane są w spotach telewizyjnych czy produktach.

Kluczowy jest wniosek, że coraz więcej firm jest świadomych zmian, które zachodzą w odbiorze treści przez konsumentów. Nie dziwi więc, że marki poszukując sposobów na dotarcie do konsumenta muszą dywersyfikować kanały i sposoby komunikacji. Jako klienci i odbiorcy szumu informacyjnego oraz nieustannych reklam dookoła, chcemy mieć możliwość selekcji komunikatów i skupienia się wyłącznie na interesujące nas kwestiach. Ograniczyć dostęp do siebie, by otrzymywać wyłącznie te komunikaty, które są dla nas ciekawe. Na szczęście wielu dostrzega potencjał współpracy z influencerami, która pozwala na realne i wiarygodne oddziaływanie na otoczenie marki poprzez angażowanie społeczności i zmniejszanie nachalności przekazów reklamowych.

Autor
Marta Majchrzak
Podziel się
Newsletter
Bądź na bieżąco

Mamy 5-letnie doświadczenie w pracy z influencerami, dostęp do danych 570 najpopularniejszych kanałów YT w Polsce i realizujemy śr. 4 kampanie dziennie. To ogromna ilość wiedzy, którą chętnie się z Tobą podzielimy. Chcesz? 🙂