Case studies /

Powrót piwa EB „Lata ’90 vs dzisiaj”

Najchętniej oglądane wideo na polskim YouTubie w 2015 – powstało na potrzeby marki „EB”

W 2015 roku, po długim czasie nieobecności, marka „EB” powróciła na polski rynek. W jaki sposób poinformowała o tym internautów? Wpisując się w format youtuberów, którzy na potrzeby marki stworzyli dla niej najpopularniejszy film na polskim YouTube w 2015 roku.

CEL
Celem marki było przede wszystkim zbudowanie szerokiego zasięgu wśród grupy docelowej (mężczyzn w wieku 18-35) i poinformowanie jej o powrocie marki „EB” na polski rynek. Kluczowym aspektem była budowa odpowiedniego kontekstu – tęsknoty za latami ’90, z którymi w świadomości konsumentów marka związana była najsilniej – oraz powiązanie marki z silnymi wizerunkami rozrywkowych twórców internetowych.

REALIZACJA

Na najpopularniejszym kanale komediowym w Polsce (AbstrachujeTV) – powstał stworzony specjalnie na potrzeby marki EB film: „Lata 90-te vs dzisiaj”, w którym youtuberzy w charakterystycznym dla siebie stylu zestawili różne aspekty życia „kiedyś” i „dziś”. Twórcy odpowiadali za scenariusz, pomysły i sposób przedstawienia marki – dzięki czemu mogli w swoim stylu dopasować komunikację marki do preferencji i przyzwyczajeń własnej widowni. Marka EB w filmie pojawiła się czterokrotnie w trzech najważniejszych dla siebie kontekstach:

  • jako ikona lat ’90 (wśród innych przedmiotów, za którymi tęsknimy)

  • w sytuacji zarówno „kiedyś”, jak i „dziś” (w ten sposób widzowie dowiedzieli się, że marka jest znów obecna na rynku)

  • w kontraście do „jarmużowego smoothie” i sałatki z krewetek (jako silna, męska marka – powiązana dodatkowo z „dziewczyną w czerwieni” silnie eksponowaną w innych kampaniach marki)

WYNIKI

Ponad 6 mln wyświetleń sprawiło, że wideo stworzone na potrzeby marki stało się najpopularniejszym filmem (niemuzycznym) na polskim YouTube w 2015 roku. Dodatkowo, wszystkie wyświetlenia były wygenerowane organicznie (bez płatnego wsparcia mediowego), dlatego film osiągnął również rekordowy wynik 99% łapek w górę (ponad 95 000).

BADANIE REAKCJI EMOCJONALNYCH NA LOKOWANIE PRODUKTU W WIDEO

Przy współpracy z Quantum Insight  postanowiliśmy dodatkowo zbadać efektywność lokowania produktu/marki na podstawie ekspresji mimicznych widzów w czasie oglądania wideo. Badanie przeprowadzono na reprezentacyjnej dla grupy docelowej próbie – 120 osób w wieku 18-35 (więcej o metodologii: tutaj)

Pojawienie się marki w wideo wywołało w widzach założone emocje – smutek w momencie pojawienia się butelki EB wśród innych ikonicznych przedmiotów z lat ’90 oraz intensywną radość w pozostałych momentach.

Żeby sprawdzić jak intensywna była radość badanych w czasie fragmentów zawierających lokowanie produktu („intensywność” rozumiana jest jako uśredniona dla całej próby badawczej „siła” danej ekspresji mimicznej. Innymi słowy: można prawie niezauważalnie uśmiechnąć się nieświadomie na ułamek sekundy lub w pełni się roześmiać), wyniki porównaliśmy ze spotem reklamowym innej marki emitowanym w tradycyjnej telewizji (badanie tą samą metodologią).

Choć oczywiście są to zupełnie dwa różne typy treści (porównujemy materiał oglądany z wyboru na kanale YouTube ze spotem telewizyjnym emitowanym w bloku reklamowym, który jest „przerywnikiem” w docelowej treści) różnica w natężeniu emocji towarzyszącym pojawieniu się marki jest oczywista. Maksymalny pułap osiągany przez pozytywne emocje w reklamie TV to ok. 6%. W momentach pojawienia się marki w filmie youtuberów – ponad 15%.

Liczba youtuberów
1
Liczba postów/świadczeń
3
Łącznie wyświetleń
7 000 000
 
Klient
Współpraca
Skontaktuj się z nami
[email protected]

RAPORT

„6 kategorii 11 000 różnic”

NAJWIĘKSZA ANALIZA polskiego youtube’a

11 511
przeanalizowanych wideo

6 kategorii youtuberów
21 eksperckich komentarzy
17 case studies
104 strony

Pobierz
Pobierz raport
Raport

Influencer marketing na YouTube

Największa analiza wideo polskich twórców

11 151 przeanalizowanych wideo
6 kategorii YouTube
21 eksperckich komentarzy
17 case studies
106 stron

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, które służą do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu. Przez dalsze aktywne korzystanie z naszego serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć. Można to zrobić poprzez zmianę ustawień przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

OK